pondělí, března 5

Jestřebí hory - ráj pro běžecké lyžování

Jestřebí hory – ráj pro běžecké lyžování 

Jestřebí hory tvoří 19 km dlouhý, většinou zalesněný horský hřeben mezi údolím Petříkovického potoka a řeky Metuje u Hronova. Nejvyšším vrcholem je Žaltman (739,5 m.n.m.), přičemž na jeho vrcholové skalce od roku 1967 stojí železná rozhledna s panoramatickým výhledem na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Soví a Javoří hory, Teplicko-adršpašské skály, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko i Červenokostelecko. Při troše štěstí pak může návštěvník Jestřebích hor spatřit i Orlické hory, Kralický Sněžník, Zvíčinu, Kumburk a Trosky. Prostě a jednoduše, ideální místo pro výlety s nádhernými výhledy do okolní krajiny spojené s pobytem na čerstvém horském vzduchu. 
A pokud se k tomu přidá i krásné zimní počasí s dostatečnou vrstvou kvalitního sněhu, máme tady ráj pro běžecké lyžování jako na dlani. Svou polohou v centrální části Kladského pomezí probíhající od východu k západu jsou pak Jestřebí hory vhodným místem výletů z nejrůznějších směrů a nabízejí řadu zajímavých alternativ trávení volného času.
Zimní sportování v Jestřebích horách vždy bylo a je především ve znamení klasického běžkování. Pro tento druh lyžování zde najdete ideální terény s upravenými a značenými trasami hlavně na hřebeni Jestřebích hor. Ty jsou za ideálních sněhových podmínek skutečnou běžkařskou lahůdkou. Terén Jestřebích hor není žádným extrémem, proto je ideální i pro příležitostné běžkaře. To však v žádném případě neznamená, že se při výstupu na nejvyšší vrchol Žaltman pořádně nezapotíte. Jak však již bylo zmíněno výše v tomto článku, odměnou Vám bude nádherný výhled do okolní krajiny z místní rozhledny. Dominantními vrchy hor jsou také zalesněný Zaječí kopec (623 m.n.m.), Kolčárka (611 m.n.m.) a Švédský vrch (660 m.n.m.). Severním směrem se horský hřbet svažuje do radvanického údolí a na jih pak do široké, ve směru severozápad-jihovýchod protáhlé, Svatoňovicko-rtyňské kotliny. Většina běžkařských tras vede přes osadu Paseka, kde se můžete o víkendu občerstvit na Jestřebí boudě, kterou zde provozuje  KČT z Úpice.

Zima v Jestřebích horách nabízí návštěvníkům celou řadu aktivního vyžití počínaje běžeckým lyžováním a v neposlední řadě konče využíváním nejrůznějších sportovních ale i kulturních zařízení v přilehlých městech a obcích. Běžecké trasy jsou dlouhodobě průběžně udržovány a projížděny tak, aby jejich kvalita zaručovala pohodový požitek z pobytu na horách. Úprava běžeckých stop se provádí vždy dvěma sněžnými skůtry v pátek a sobotu ráno a běžecké trasy jsou tak na víkendové návštěvníky dostatečně připraveny. V úseku Odolov – Bílý kůl je trasa upravena také pro bruslení a hlavní hřebenová trasa v úseku Krkavčina – Petříkovice pak nabízí dokonce dvě stopy pro klasiku. V rámci informací na webových stránkách mají návštěvníci možnost sledovat průběžné sněhové zpravodajství a stav úpravy jednotlivých tras a mohou si tak operativně upravit své trasy dle těchto informací.
Kromě běžeckého lyžování zde v případě dobrých sněhových podmínek naleznete i několik míst pro sjezdové lyžování. Dobrou dojezdovou vzdálenost od města pak u těchto menších vleků ocení zejména rodiny s dětmi. Návštěvníci si tak mohou zajet do Ski areálu v Petříkovicích, na lyžařský vlek Verpán v Batňovicích, vlek v Radvanicích nebo v Chlívcích.
Pro příznivce Jestřebích hor je pak v únoru (konkrétně 18.2.2012) konána již tradiční akce KČT Úpice „Za ohřátou medovinou“. Tato akce je zaměřena především pro milovníky pohybu na běžkách. Je možné využít mnoho kilometrů upravených běžeckých tras po celých Jestřebích horách. Cílem této hvězdicové akce je pak Jestřebí bouda v osadě Paseky, kde od 9:00 hodin do 15:00 hodin obdrží každý účastník zajímavý diplom, může se občerstvit v místním bufetu a samozřejmě ochutnat výbornou ohřátou medovinu. Pokud sněhové podmínky dovolí, dá se využít mnoha upravených stop a jet se dá od Horního Červeného Kostelce, Hronova, Rtyně v Podkrkonoší, Petříkovic, Úpice a mnoha dalších míst v okolí Jestřebích hor.
Přijměte tedy i Vy naše pozvání do Jestřebích hor.

Upravované trasy pro běžecké lyžování na Jestřebích horách

Trasa č. 1
Odolov - Paseky
Hřebenovka Jestřebích hor nabízí kromě klasiky i část upravenou pro bruslení – délka 8 km
Trasa č. 2
Paseky - Petříkovice
Nenáročný úsek pro klasiku – délka 4 km
Trasa č. 3
Krkavčina - Odolov
Nenáročná trasa, která navazuje na hřebenovku Jestřebích hor Odolov-Paseky – délka 8 km
Trasa č. 4
Úpice - Paseky
Náročnější trasa, která stoupá z Batňovice (cca 360 m.n.m.) až na hřeben Jestřebích hor (700 m.n.m.) – délka 13 km
Trasa č. 5
Batňovice – Horní Rtyně
Nenáročná trasa, sjízdná jen za dobrých sněhových podmínek – délka 7 km
Trasa č. 6
Červený Kostelec – Švédský vrch
Krátká trasa, která může sloužit jako nástup na stopy Jestřebích hor – délka 4 km

Užitečné zdroje informací pro návštěvníky:
Svazek obcí Jestřebí hory (www.jestrebihory.net)
IC Červený Kostelec (www.cervenokostelecko.cz)
IC Úpice (www.icupice.cz)
Kladské pomezí (www.kladskepomezi.cz)

(Ing. R. Kejzlar)

1 komentář:

  1. Jestřábí hory na běžky miluju. Když si vezmu volno v skiservise kde dělám, vždy na víkend někam razím a na běžky často právě sem, i když to máme z Brna dost z ruky. Ale vzpomínky na dětství mě sem stále táhnou.

    OdpovědětVymazat