neděle, května 20

Pěší výlet za výhledy na bájný vrch Turov (Tip na výlet)


Vrch Turov (Jestřebí hory)
Vyhledáme-li v centru města Červený Kostelec zelenou turistickou značku směr Turov, bezpečně nás zajímavými misty dovede po osmi kilometrech na pověstmi opředený vrch Turov (602 m n. m.), nazývaný též Blaník Jiráskova kraje. Z náměstí procházíme Souběžnou ulicí Horním Kostelcem (Žižkův dub, výhledy na Končinský kopec, chaloupky) a na konci vy stoupáme do lesa Maternice. Pokud jsme nezabloudili při hledání hub, po dvou kilometrech přetneme silnici v horní části obce Rokytník a loukou provoněnou mateřídouškou stoupáme k le­siku na vrchol Turova. Cestou směrem východním se otevřou výhledy na Kladské pomezí, stolové hory Hejšovina a Bor, východní část Jestřebích hor a západní část Orlických hor. 

Z vrcholu Turova přes paseku poblíž bývalé Jiráskovy turis­tické chaty vidíme obce Chlivce a Bystré v údolí, přes Švéd­ský vrch a nejvyšší část Jetřebích hor dohlédneme až na Krko­noše se Sněžkou. Po ilněni z vlastních zásob sestoupíme po zelené značce na křižovatku silnic a stoupáme k lesu v sedle. Zde můžeme po půl kilometru chůze po silnici narazit na žlu­tou značku a přes Krkavčinu a Bohdašin dojít do Červeného Kostelce. 

Ze sedla poblíž pěchotního srubu je možně lučni cestou (bilá cyklotrasa č. 4304) sestoupit do Chlívců na občerstvení na terase výhledem na mistni chaloupky. S pod­večerem pokračujeme do horní části obce a neznačenou ces­tou vystoupáme na hřeben, kde u bývalého Větrného dolu začiná modrá turistická značka. 

Ta nás přes bohdašinské hřiš­tě, Náměrky, Brodky a Lipky zavede do Červeného Kostelce.

Žádné komentáře:

Okomentovat