středa, března 11

Geocaching na Červenokostelecku a v Kladském Pomezí

Tak trochu tajemné slovo geocaching je v poslední době často zmiňováno v nejrůznějších souvislostech a pro řadu lidí přestavuje nedefinovatelnou činnost a pro mnohé je zcela neznámé. Co si pod ním máme vlastně představit? A co že to tedy vlastně geocaching je a co nám přináší? Slovo geocaching vychází z předpony GEO jako geografie a CACHING jako proces ukrývání keší. (Vyslovuje se jako Geo-cashing [geokešing]). Možná budete překvapeni, ale je to ve své podstatě hra, spočívající v hledání skrytých pokladů, které se nacházejí ukryté někde ve městě či ve volné přírodě. Ano, je to v podstatě obdoba staré známé dětské hry, ve které jde o hledání pokladu, v tomto pojetí je však obohacena o moderní pomůcky v podobě GPS navigace a pomocí webového rozhraní umožňuje celosvětové sdílení. A že to není pouze okamžitý hit či chvilková záležitost svědčí velká oblíbenost mezi jejími hráči. Obecně se uvádí, že na světě je umístěno více jak 2 mil aktivních keší (v ČR se aktuálně uvádí cca 32 tis. keší) a hru hraje celosvětově přes 5 miliónů hráčů.


Ale pěkně popořádku. Základní pravidla hry geocaching jsou celkem jednoduchá a zapojení do této hry vyžaduje pouze investice do GPS navigace či mobilního telefonu umožňujícího GPS navigaci. Pak se již stačí pouze zaregistrovat na webu geocachingu a vaše dobrodružství v hledání může začít. Po jednoduchém zaregistrování budete seznámeni s podrobnými pravidly hry, budou Vám vysvětleny základní pojmy a vytvoříte si svůj profil geocachera (někdy se můžete setkat s počeštěným výrazem kačera). Po tomto seznámení s pravidly hry si můžete nechat vyhledat cache (keše), tj. ukryté schránky, ve vašem nejbližším okolí. Možná budete velmi překvapeni kolik a kde ukryté schránky všude najdete, kolik jich naleznete ve vaší blízkosti i po celém Kladském pomezí. Okolo úkrytů možná každý den chodíte a nikdy jste si jich ani nevšimli.

Při hraní hry se také navíc dostanete na zajímavá místa v souvislostech, o kterých třeba ani netušíte. Obecně platí, že by keše měly být ukryty tam, kde to má nějaký smysl, kde můžete něco zajímavého vidět nebo se nějak poučit a dozvědět se něco z historie místa a regionu. Zakladatel keše vám jejím uložením chtěl něco ukázat, něco zajímavého nebo poučného a samotná keš je potom spíše něco jako bonus. A co je vlastně v takové keši ukryto? Smyslem hry je právě toto hledání, shánění informací, luštění případných pomocných indícií k nalezení keše. Samotná keš je ve své podstatě ukrytá krabička, která může mít nejrůznější podobu, přičemž toto vždy záleží na zakladateli keše. Keš vždy obsahuje logbook (zápisník, deník, papír), do kterého cacher zapíše svoji návštěvu. Větší keše mohu obsahovat také předměty určené k výměně mezi cachery. Pamatujte však na to, že když si z keše něco vezmete, měli byste v ní zanechat něco ve stejně nebo vyšší hodnotě.

Existuje několik typů keší, z nichž asi nejčastěji se vyskytující jsou tradiční keše (tj. schránka s logbookem). Náročnější jsou multi-cache (skládají se ze dvou či více navázaných úkrytů) či tzv. mystery-cache, spojené s luštěním logických rébusů či jiného „hlavolamu“, u nichž teprve úplným vyluštěním této nápovědy zjistíte přesné umístění tajné schránky. Samozřejmě se keše dají dále třídit dle velikosti ukryté schránky či obtížnosti dostupnosti. Součástí schránek mohou být také tzv. trackovatelné (sledovatelné) předměty, které se vyznačují svojí jedinečností (Travel Bugy, Geocoiny apod.) a které pak mohou putovat stovky i tisíce kilometrů, a to díky cacherům, kteří je přesouvají z keše do keše.

Mezi geocachery jsou velice oblíbené i nejrůznější setkání hráčů hry spojené s dalšími doprovodnými aktivitami. V této souvislosti pak vznikají tzv. event – cache či dokonce mega event cache. Příkladem takové úspěšné akce přímo v Kladském pomezí může býtGEOBRODWAY, která se koná již tradičně v kempu Brodský v Červeném Kostelci. Rybník Brodský a celková atmosféra akce Geobrodway je pro mnoho hráčů lákadlem a každoročně se sem znovu vracejí. Oceňují zejména příjemnou atmosféru, širokou paletu nejrůznějších keší ukrytých v blízkém okolí, jejich nápaditost a možnost pohybu v překrásné krajině plné rybníků, malebného podhorského terénu v blízkosti tajemných skalních měst i velmi bohatou historii regionu.

Geocaching je především zábava. O tu jde především. Umožňuje pohyb ve volné přírodě či po městě a tento pobyt doprovází zábavná forma hledání a objevování. Této hře se mohou věnovat jak jednotlivci - samotáři, organizované skupiny, nicméně hraní hry je často vyhledáváno i rodinami s dětmi, neboť právě pro děti je možnost hledání „pokladů“ zážitkem.

Vězte tedy, že pokud tedy někde ve volné přírodě, v lese či na lesním palouku potkáte člověka pobíhajícího s GPS navigací a nakukujícího pod každý kořen a kámen, nemusí se vždy jednat o náruživého houbaře. Zároveň také platí, že pokud se vám poštěstí bezděčně nalézt některou z keší, snažte se prosím tuto keš zachovat v původním stavu a neodstraňujte ji nebo ji dokonce neničte.

Kladské pomezí svou rozmanitostí celého regionu, podhorským terénem spojeným se překrásnými skalními městy, zajímavými toky řek, říček a potůčků a pestrou paletou rybníků a dalších ploch je přímo výzvou pro geocaching. Naleznete zde zajímavé městské keše v blízkosti historických hradů, zámků a významných budov, ale i klidnější, a ve volné přírodě uložené, keše jako jsou například v oblasti červenokosteleckých rybníků. Nedaleké Jestřebí hory, nacházející se v samém středu celého Kladského pomezí a v nichž nalezneme taktéž velice mnoho zajímavých keší, umožní každému nahlédnout do Kladského pomezí zase svými dlouhými výhledy do této překrásné krajiny. Proto vzhůru za hledáním pokladů.

Těšíme se na setkání v našem Kladském pomezí na některé z akcí pro geocachery, ale i při běžném geocachingu. Určitě se u nás v Kladském pomezí nudit nebudete

Ing. Roman Kejzlar, TIC Červený Kostelec
více informací také na www.geocaching.com, www.geocaching.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat