středa, července 10

Navštivte s námi Muzeum vojenské historie regionu Jestřebí hory v Malých Svatoňovicích (tip na výlet do okolí Červeného Kostelce)

V Malých Svatoňovicích bylo v roce 2012 nově otevřeno muzeum vojenské historie. O jeho otevření se zasloužil a o jeho řádný provoz se stará Klub vojenské historie Odolov. 

Muzeum se nachází přímo v areálu železniční stanice v Malých Svatoňovicích, v bývalé budově nádražního skladu. Je tak dobře dostupné pro návštěvníky a může se stát ideálním doplněním vaší návštěvy Jestřebích hor.
Pro příznivce a obdivovatele vojenské historie, ale i pro širokou veřejnost je zde zbudována zajímavá a bohatá expozice, která je provede vojenskou historií naší republiky a zdejšího regionu od doby Prusko-rakouské války 1866, přes 1. světovou válku a Čs. legie v zahraničí, vznik První republiky, její armády, policie, četnictva a čs. opevnění z let 1935-1938 a okupaci českých zemí až po osvobození v květnu 1945. Expozice je bohatě doplněna dobovými materiály, jako jsou uniformy, vybavení vojenských a dalších jednotek a v neposlední řadě i vojenskými zbraněmi a municí. Samozřejmě zde každý návštěvník nalezne i tolik potřebný fotodokumentační materiál a podrobné vysvětlení souvislostí jednotlivých exponátů.

Novinkou je rozšíření muzea v druhé části haly o expozici věnovanou historii po roce 1945 se zaměřením opět na region Jestřebí hory. Bude zde zejména prezentována ČSLA, policie a VB a okrajově pak pohraniční stráž. Do této expozice se muzeu podařilo sehnat mnoho zajímavých zbrani a uniforem, které se zde budou nově prezentovat.

Návštěva muzea vojenské historie pro Vás může být zajímavým začátkem putování po historii místního regionu a blízkých Jestřebích hor. Může být krásným začátkem vašeho výletu do překrásné podhorské přírody spojeného s návštěvou muzea či prohlídkou celé řady pěchotních srubů a pevností, které se zde nachází.


Ing. Roman Kejzlar, IC Červený Kostelec

Provozovatel muzea: Klub vojenské historie Odolov (www.t-s26.cz), otevřeno so-ne, vždy od 10:-16:00 hod.

Žádné komentáře:

Okomentovat